USG tarczycy – kiedy warto wykonać?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Tarczyca to niewielki organ odgrywający bardzo istotną rolę w ludzkim organizmie. Dlatego, w przypadku podejrzeń co do jego schorzenia pacjenci są kierowanie na badanie obrazowe w postaci ultrasonografii. Wyjaśniamy, kiedy warto wykonać USG tarczycy.

Rola tarczycy w organizmie

Przed wyszczególnieniem wskazań do wykonywania USG tarczycy, należy zdać sobie sprawę z istotności tego organu. Pomimo niewielkich rozmiarów spełnia on bardzo istotne funkcje. Tarczyca produkuje hormony mające duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Są to tyroksyna oraz trójjodotyronina, które umożliwiają odpowiednią pracę układu nerwowego. Biorą udział w procesach metabolicznych i zapewniają właściwy proces wzrostu. Ponadto, wspierają prace układu sercowo-naczyniowego. Opisywany organ jest położony w obrębie szyi, a jego kształt jest podobny do motyla. Wielkość płatów tarczycy nie powinna przekraczać 60 mm długości. Można ją zmierzyć właśnie dzięki ultrasonografowi. Jeżeli objętość przekracza wskazany limit, to istnieje duże ryzyko występowania schorzenia tego organu.

Kiedy zaleca się wykonywanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest zalecane w przypadkach, w których lekarze podejrzewają schorzenia tego istotnego organu. Nierzadko stanowi uzupełnienie dla badań laboratoryjnych. Poza tym można je wykonywać profilaktycznie, na przykład w czasie kontrolowania stanu zdrowia organizmu lub po przejściu operacji resekcji organu. Inne przyczyny, dla których warto się zdecydować na USG tarczycy to między innymi:

  • zauważalne powiększenie tarczycy, które można wykryć w czasie przeprowadzania badania palpacyjnego,
  • podejrzenie nowotworu tego organu,
  • częste problemy z przełykaniem,
  • duszności niezwiązane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego,
  • objawy niedoczynności tarczycy – szybki przyrost masy ciała, spadek potliwości, częste problemy z koncentracją,
  • objawy nadczynności tarczycy – drżenie rąk, zauważalny spadek masy ciała, wzrost potliwości, nieustanne poczucie rozdrażnienia.
  • podejrzenie występowania choroby Hashimoto.

Badanie USG tarczycy – gdzie je wykonać?

Badanie USG tarczycy można wykonywać w ramach NFZ lub prywatnie. Ta pierwsza opcja wymaga skierowania od specjalisty. Mieszkańcy Warszawy i okolic stolicy mogą skorzystać z obydwu rozwiązań w jednej placówce. Klinika REX MEDICA to profesjonalna placówka medyczna, która przyjmuje pacjentów w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia, jak również prywatnie – https://rexmedica.pl/badania/usg/usg-tarczycy. Jest to miejsce umożliwiające skorzystanie z opisywanej usługi w dowolnym przypadku, włącznie z chęcią zbadania stanu zdrowia tarczycy. Klinika zatrudnia doświadczonych specjalistów korzystających z nowoczesnego sprzętu najwyższej jakości. Warto zaznaczyć, że takie badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Jest nieinwazyjne oraz nie sprawia żadnego bólu. Wyniki badania USG tarczycy powinny zostać przeanalizowane przez endokrynologa. Ten specjalista ocenia czy pacjent nadaje się do leczenia farmakologicznego, czy wymaga interwencji chirurgicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × pięć =