Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Trwała ondulacja wraca do łask. Na szczęście nie wygląda już tak, jak kilka dekad temu. Do jej zrobienia stosuje się łagodniejsze środki, a fryzura wygląda naturalnie. Jednak nie da się ukryć, że nawet najlepiej zrobiona trwała ondulacja wysusza włosy i niszczy ich strukturę, dlatego wymagają one szczególnej dbałości. Zobacz, jak dbać o włosy po trwałej ondulacji.
Masz trwałą ondulację? Te zasady musisz wprowadzić w życie
Regularnie, co kilka tygodni podcinaj końcówki. Dzięki temu włosy będą wyglądały na zdrowsze, końcówki nie będą się rozdwajały. Niekoniecznie oznacza to, że włosy będą szybciej rosły, natomiast ich kondycja na pewno się poprawi.
Znajdź czas na łagodne rozczesywanie włosów. Nigdy nie rób tego w pośpiechu i w biegu. Włosy po trwałej ondulacji będą się kręcić lub co najmniej falować, a to na pewno nie ułatwia rozczesywania. Używaj miękkiej szczotki z naturalnego włosia i/lub grzebienia z rzadkimi zębami. Jeśli włosy są splątane, podziel je na pasma i rozczesuj każde osobno, zaczynając od dołu i posuwając ku ich nasadzie.
Na ile to możliwe, ogranicz używanie suszarki do włosów, a jeśli nie ma takiej możliwości, zmniejsz temperaturę i moc suszenia.
Termolokówka i prostownica raczej nie będą potrzebne przy trwałej ondulacji, gdyby jednak zaszła potrzeba ich użycia, pamiętaj o kosmetykach termoochronnych.
Włosy po trwałej ondulacji źle zniosą kolejne zabiegi z użyciem preparatów chemicznych. Jeśli nie musisz tego robić, zrezygnuj z farbowania lub rozjaśniania.
Te kosmetyki wzmocnią włosy po trwałej ondulacji
Włosy poddane trwałej ondulacji są osłabione i na pewno bardziej suche niż przed ondulacją, dlatego trzeba zadbać o ich nawilżenie. Dobrze sprawdzą się:
– Szampony nawilżające i wzmacniające włosy, zawierające witaminy, ceramidy i olejki roślinne. Nawet jeśli do tej pory w użyciu był inny szampon, pora na zmiany. Poprzedni (np. szampon do włosów tłustych) może okazać się zbyt mocno wysuszający.
– Odżywka do włosów – najlepiej wybrać kosmetyk z tej samej linii co szampon, ale nie jest to obowiązek. Szampon i odżywka z tej samej linii wzajemnie się uzupełniają, ale można wybrać także inne rozwiązanie. Ważne, by była to odżywka nawilżająca, zawierająca witaminy, minerały, oleje roślinne lub ceramidy.
– Maska do włosów – to kosmetyk o bardzo intensywnym działaniu. Podobnie jak klasyczne maseczki na twarz, nawilżająca maska do włosów powinna być nałożona na co najmniej dwadzieścia minut. Dla lepszego efektu warto zadbać o wyższą temperaturę ich działania. W tym celu owija się głowę folią aluminiową lub spożywczą i owija ręcznikiem. W składzie maski na włosy powinny znaleźć się proteiny i keratyna.
Olejki i sera do włosów – kosmetyki o bardzo intensywnym działaniu, które wciera się bezpośrednio we włosy. Niektóre wymagają spłukiwania, ale dla wygody warto wybrać te, których się nie spłukuje. Olejków i serów używa się w bardzo minimalnej ilości, nawet na długie włosy, więc ten kosmetyk wystarczy na kilkanaście zabiegów olejowania.
Pij wodę!
Jeśli organizm jest choćby w minimalnym stopniu odwodniony, w pierwszej kolejności widać to właśnie na włosach i paznokciach. Aby nie dopuścić do dalszego przesuszenia, zadbaj o regularne przyjmowanie płynów. Jeśli to konieczne, zmodyfikuj dietę tak, by była bogata w witaminy, minerały (zwłaszcza cynk) oraz białko.