Domy energooszczędne – postaw na innowację!

Domy energooszczędne to wyjątkowa gałąź budownictwa. Dzięki promocji i ekologii coraz więcej osób decyduje się na budowę takiego budynku, dbając również o nasze środowisko.
Wygląda na to, iż nadal często dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać wyłącznie przez kilka miesięcy (i to z różnym natężeniem), podczas gdy oświetlenie a także wszelkie wyposażenia elektryczne działają na znacznych obrotach przed okrągły rok. Dom pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, aby nie było niekontrolowanego dopływu chłodnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Mimo, że obsługa domu pasywnego jest najtańsza, ich budowa nadal nie napawa się wielką renomą. Wywołane jest to wielkimi nakładami finansowymi, które na samym początku musi ponieść inwestor. Zakup materiałów budowlanych i instalacji może stanowić w przypadku domku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy doskonale skonstruowanym a także wykonanym domku pasywnym nakłady zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zakwaterowania. Do domków energooszczędnych zalicza się także dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie zaprojektowanym budynkiem, który zużywa nawet ośmiokrotnie mniej prądu aniżeli budynek standardowy.

W dzisiejszych czasach budynki energooszczędne to obecnie standard. Rachunek jest prosty, jednorazowa inwestycja zwróci się już po kilkunastu latach a wtedy będzie produkować sporą oszczędność.
Podobnie jak w przypadku domów pasywnych na końcowe koszty budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie dodatkowe instalacje, jakie maja przydać się do wysokiego ograniczenia zużycia energii. Domy energooszczędne mają mniejsze użycie energii, ogrzewania oraz gorącej wody. Efekt zyskujemy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle budynku, właściwemu usytuowaniu na posesji, izolacji, bądź przemyślanemu planowi pomieszczeń. Ogromne przeszklenia umożliwiają maksymalnie wykorzystać oświetlenie słoneczne a także jego ciepło. Na uwagę zasługuje również wykorzystanie kolektorów słonecznych (uzyskujemy dodatkową moc), czy rekuperatorów, umożliwiających na odzyskiwanie energii z powietrza wydostającego się z lokalu. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione początkowo koszty często zwracają się już po paru latach. W budynkach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za duże straty energii. Trzeba też liczyć się z trudnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby nadmienić, że struktura szkieletowa ścian w zestawieniu z niesamowicie wytrzymałymi fundamentami oraz podłogą pozwala osiągnąć dobre parametry termiczne ścian. Żeby zredukować wykorzystanie energii, w domach niskoenergetycznych, porównywalnie jak w domach pasywnych, powszechnie wykorzystuje się kolektory solarne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym zarówno wielkość, jak również model domu ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich odpowiednio rozumiana. Odnosi się to szczególnie do domków z drewna a także tych z bali, które niezwykle często są zwane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest wyłącznie chwytliwym wyrażeniem. Dobry budynek to taki, który jest tani w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domu z firmą budowlaną zależny jest od rejonu, w którym budujemy.

One thought on “Domy energooszczędne – postaw na innowację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + piętnaście =