Kominek w salonie – dlaczego warto w niego zainwestować?

Nie bez powodu buduje się w niektórych wnętrzach, bez możliwości instalacji komina – na przykład w mieszkaniach w bloku – imitacje kominkowe bądź kominki na gaz. Są to pośrednie rozwiązania dla tych, którzy checiliby mieć w swoim salonie choćby kawałeczek owego kameralnego wyposażenia.
Wyposażając salon z kominem, powinniśmy dobrze się zastanowić nad charakterem, w jakim ma być urządzone lokum. Przeważnie decyduje o nim projekt pokrywy kominka. Może ona być skonstruowana w stylu klasycznym z kamienia, kafli albo cegły albo z surowców poświęconych stylowi nowoczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o jednakowo odpowiedni kolor obudowy kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie decydującą ozdobą mieszkania, lub również będzie się w nie wtapiał. Należy także pamiętać, że wbrew rozpowszechnionym opiniom kominek można zastosować zarówno we mieszkaniach tradycyjnych, jak i współczesnych. Duże znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma także wybór modelu kominka. Tutaj wytwórcy proponują kominki zamocowane do ściany, kominki dwustronne lub narożne. Jeżeli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne przygotowanie osłony kominka, oprócz naturalnego kamienia możemy wyszukać również praktyczną, lecz bardzo efektowną cegłę albo piękne kafle, które wprowadzą do naszego domku klimat wiejskiej chaty. Bywa także, iż obecność kominka w pomieszczeniu jest wyeksponowana przy pomocy wyróżniającej się od ścian obudowy czy odbiegającym także pod względem faktury, ale i dodatkowo odcienia wykończeniem – kamiennym lub ceramicznym. Komin często umiejscawia się również przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez jaką przeważnie umyka najwięcej ciepła. Takie umiejscowienie kominka pozwoli zmniejszyć te straty. Ponadto takie podejście pozwala postawić po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania bądź wypoczynku na świeżym powietrzu.

Niektóre obudowy kominka umożliwiają nam aranżować mieszkanie. Choćby, na przykład w czasie kiedy go nie używamy, możemy udekorować go niezwykłymi świecami, które będą świetnie wyglądać oraz tworzyć klimat całego mieszkania w tymczasowym zastępstwie płonącego ognia.
Warto zawsze pamiętać, iż połączenie czarnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej użyć jeden z lżejszych odcieni drzewa – lub użyć ciemne drzewo, za to pomalować pokrywę kominka na biało. Należy także mieć na uwadze, iż kominki opalane drzewem wymagają miejsca na magazynowanie opału. Ponadto należy troszczyć się o ogień, a to wiąże się z koniecznością wnoszenia drzewa. Najlepiej więc, aby stanowisko gromadzenia drzewa nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zadeklarujemy, trzeba mieć na uwadze, że jego wykończenie winno tworzyć całość ze trendem dominującym w salonie. Bez względu na to czy wolimy design innowacyjny lub tradycyjny, kominek może być centralnym punktem naszego salonu. Projektując kominek warto wziąć pod uwagę wzajemne ułożenie wobec siebie telewizora, kominka oraz mebli wypoczynkowych. Jeśli w nieprawidłowy sposób ustawimy telewizor oraz kominek koło siebie, w pokoju zamiast atmosfery relaksu zapanuje estetyczny nieład. Projektanci mieszkań sugerują umieszczenie komina i telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak aby wygląd salonu tworzył spójną całość. Bezpieczne i przyjemne w eksploatacji są również kominki elektryczne Porównywalnie jak kominki ekologiczne nie potrzebują podawania opału bądź odprowadzania spalin, w tym przypadku jednak nie dochodzi nawet do powstawania ognia.

One thought on “Kominek w salonie – dlaczego warto w niego zainwestować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 4 =