Aranżacja balkonu – zobacz największe zalety!

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne produkty, warto zakupić drewniane osłony na doniczki bądź wybrać ceramikę, która prezentuje się estetycznie, oraz w dodatku jest szczególnie ciekawym rozwiązaniem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na małe balkony optymalnie jest wybierać składane krzesła, jakie po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki bądź schowamy do skrzyni. Oryginalnym rozwiązaniem są także stoliki montowane na balustradzie albo w ścianie domu. Takie gotowe krzesełka wyglądają ładnie i nie zabierają dużo miejsca. Mogą być rozłożone na stałe bądź tymczasowo. W przypadku małych tarasów warto też wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki lub doniczki z kwiatkami. Funkcję światła na małym balkonie może pełnić świecący łańcuch obwiązany naokoło poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na bardzo wąski balkon można znaleźć odpowiednio estetyczne rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić kreują czarodziejski nastrój po zmroku. Z powodzeniem małe lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na większym natomiast można także wykorzystać lampy zewnętrzne stojące czy na stałe przymocować kinkiety. Szczególnie powszechnym kwiatem balkonowym są niewątpliwie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z tarasami z klimatów PRL. Dziś wracają w aranżacjach florystycznych choćby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Słońce świeci najmocniej i najdłużej, dlatego balkony południowe zapewniają największe możliwości wyboru roślin ciepło i światłolubnych. Zobacz nasze projekty i dowiedz się jak zaaranżować swój balkon.
Jeżeli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest dobry (są dobrze przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich estetyka i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo funkcjonalną i nie drogą wersję odświeżenia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest wysoki, a z montażem bez trudności poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do przyszłej wiosny. Kiedy posadzka na balkonie nie wymaga kapitalnej przebudowy, a uszkodzone są wyłącznie poszczególne płytki, warto poddać wymianie tylko zepsute sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą wadliwy kafel spoinę, wówczas za pomocą młotka a także dłuta ostrożnie rozbić kafelek i wyjąć złamane kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej wyrównana, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej utrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się ładną pogodą przez pełen rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem niezwykle istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To zawęzi wybór roślin, jednak wciąż będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków rozkwitających tylko na żółto, biało lub czerwono, albo do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu powinno się dobrze przeanalizować.

One thought on “Aranżacja balkonu – zobacz największe zalety!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + jeden =