System PEX – charakterystyka

System instalacyjny PEX to jedno z dostępnych rozwiązań do konstrukcji m.in. instalacji grzewczej. Rury systemu PEX są wykonane z polietylenu sieciowanego, co zapewnia im podwyższoną odporność na eksploatację z użyciem wysokich temperatur. Zamontowanie systemu PEX we własnym domu lub firmie to duża oszczędność pieniędzy i gwarancja niezawodnej pracy przez wiele lat. Jest wiele możliwości zastosowania systemu PEX. Idealnie sprawdzi się w przypadku centralnego ogrzewania klasycznego oraz podłogowego jak i w instalacjach zimnej i ciepłej wody użytkowej. System ten cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Wyróżnić można dwa rodzaje tego systemu: zaciskany oraz skręcany.

Powszechnie stosowany system PEX

System PEX zaciskany i skręcany jest szczególnie polecany do tworzenia połączeń rur z polietylenu. Rur tego typu nie należy scalać z sobą metodą zgrzewania czy klejenia. Najlepiej sprawdzą się właśnie połączenia wykonane złączkami skręcanymi lub zaciskanymi. System PEX zaciskany polega na tym, że rurę należy przeciąć pod kątem prostym za pomocą specjalnych nożyc do rur. W tym miejscu zgodnie ze sztuką instalatorską powinno się skalibrować rurę, tzn. przygotować odpowiednio jej zakończenie. Następnie na przyciętą końcówkę przewodu trzeba wsunąć nakrętkę i pierścień zaciskowy. Dokręcić nakrętkę na złączkę przy pomocy dwóch kluczy. Jeden klucz jest osadzony na kształtce a drugi na nakrętce.

Podczas skręcania, pierścień zaciska się pod nakrętką dociskając rurę oraz trwale uszczelnia połączenie. Natomiast w przypadku drugiego rodzaju systemu PEX, czyli PEX skręcany należy pamiętać, że złączki tworzą połączenia rozłączne, czyli można je ponownie rozkręcić i połączyć. Gwarancją odpowiedniej szczelności w tej metodzie jest zaciśnięcie pierścienia wokół końca rury za pomocą skręcenia nagwintowanych części korpusu złączki. W tym przypadku do zaciśnięcia pierścienia na rurze PEX nie jest konieczne użycie fachowych narzędzi, np. zaciskarki.

Kształtki przeznaczone do systemu PEX

Wśród kształtek przeznaczonych do systemu PEX wyróżnić można miedzy innymi takie kształtki jak: kolano, nypel, mufa czy trójnik. Każda kształtka odpowiednia do danego systemu PEX gwarantuję niezwykłą szczelność połączenia oraz bezawaryjności całej instalacji przez wiele lat.

System PEX zaciskanego wybierają najczęściej fachowcy, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i narzędziami hydraulicznymi. PEX skręcany jest bardziej uniwersalny. W każdej chwili elementu jego złączki można właściwie rozkręcić i wykorzystać w innych realizacjach.