Podwieszone urządzenia sanitarne sprawiają wrażenie lekkich, co działa na aranżację ubikacji. Ponadto stelaże podtynkowe ułatwiają zachowanie łazienki w czystości. Komfortowe jest szczególnie czyszczenie posadzki, której powierzchnia nie jest ograniczona urządzeniami sanitarnymi.
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy podchodzono do nich z dużym sceptycyzmem, obawiając się głównie zawodności instalacji schowanej w ścianie. Dzisiaj rozwiązanie to jest powszechnie uważane za w pełni bezpieczne, odpowiednio wytrzymałe, a dodatkowo – podnoszące elegancję i praktyczność ubikacji. Wnętrze z podwieszaną ceramiką nabiera nowoczesnego wyglądu i wydaje się być przestronniejsze. Jednak, aby móc napawać się taką właśnie toaletą, należy najpierw wybrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to duże koszty, dyskomfort oraz przede wszystkim stres, którego chcemy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych powoduje zróżnicowanie ich cen. Właściwą regułą jest, iż im bardziej nietypowy stelaż (krótki, szeroki, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast zauważyć, iż w większości przypadków wyższy koszt zakupowy wynagradzany jest ostatecznym wyglądem a także praktycznością łazienki. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób właściwy zainstalowany. Potencjalna nieszczelność, która zostanie odkryta już po przygotowaniu zabudowy, może dać nam sporo problemów. Wybór określonej wysokości zabudowy stelaża decyduje o późniejszej lokalizacji przycisku spłukującego wodę. Przy niskiej zabudowie stelaża przycisk będzie maskowała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje słabości oraz korzyści, co świadczy o potrzebie przystosowania go do osobistych preferencji.
Stelaże podtynkowe do WC to nie tylko ukłon w stronę estetyki, tylko przede wszystkim optymalizacja powierzchni w ubikacji – nabiera ona na przestronności, wygodzie oraz ergonomii. Decydując się na stelaż należy zawsze pamiętać, że niezwykle ważny jest jego prawidłowy montaż.
Najczęstszym modelem stelaży podtynkowych są te dedykowane do mis WC. Jednocześnie ich użycie w łazience jest niezwykle eleganckie i efektywne. Umieszczenie podwieszanej miski WC albo bidetu daje wrażenie większej przestrzeni pomieszczenia, widoczna jest, bowiem tylko ceramika oraz przycisk spłukujący, natomiast cała instalacja zamaskowana jest w ścianie. Dodatkowo takie rozwiązanie ułatwia zachowanie higieny zarówno samej ceramiki, jak również podłogi w jej pobliżu. Dobierając stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają identycznie przez co łatwo może dojść do omyłki sięgając na półkę z asortymentem. Produkty do zabudowy lekkiej – dedykowane są do lokowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Charakteryzują się przede wszystkim dużo prostszym i szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest rama samonośna, która jest zrobiona ze stali. Dzięki jej konstrukcji, stelaż można założyć zarówno w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w profesjonalne wsporniki, jakie umożliwiają montaż. Należałoby zaznaczyć, iż możliwe jest obudowanie ich dodatkową płytą wodoodporną. Stelaż podtynkowy jest przeważnie zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy również użyć płyty pokrywające innego gatunku jak np. płyty osb, które dzięki wyższej wytrzymałości w porównaniu z płytami karton-gips mogą być używane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy uzyskać oczekiwane w ubikacji półki lub możemy zbudować wyspę. Stosując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zamontować oraz obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej powierzchni w niewielkich łazienkach.
Czekam na kolejne wpisy w tej kategorii!