Dzięki granulatorom właściciel gospodarstwa domowego może samodzielnie przygotowywać paszę dla swoich zwierząt. Karma w formie granulatu często jest zdrowsza i lepszej jakości, a jeśli zostanie wyprodukowana na miejscu, nie trzeba będzie się martwić o jej skład oraz zawartość składników odżywczych.
Granulator – wydajna forma produkcji karmy
Karma w formie sypkiej nie zawsze się sprawdza, ponieważ zwierzęta gospodarskie mają skłonność do wybierania z niej tylko tych najsmaczniejszych składników zostawiając resztę, która najczęściej się marnuje. W przypadku granulatu nie ma takiego problemu, bo zwierzęta zjadają granulowaną paszę w całości, udaje się więc ograniczyć straty.
Własny granulator, zamówiony w LabEcoTech, to rozwiązanie bardzo ekonomiczne – właściciel produkuje paszę we własnym gospodarstwie, i to w dokładnie takiej ilości, jaka jest mu potrzebna. Granulatem można karmić większość zwierząt, m.in. kurczęta, świnie, konie, krowy, króliki, ryby. Wydajność urządzenia zależy od modelu – w małym gospodarstwie wystarczy kompaktowy granulator paszowy o wydajności ok. 40 kg granulek na godzinę, ale do celów przemysłowych przyda się mocniejsza maszyna, z wydajnością na poziomie co najmniej 150 kg/godz.
Wielkość granulatu zależy od średnicy otworów. W granulatorach jest opcja zmiany tego parametru – zakres średnic można sprawdzić w opisie produktu, i zwykle jest to skala od 2 do 8 mm, dzięki czemu w jednym urządzeniu da się przygotować paszę zarówno dla małych kurcząt, jak i bydła. Granulatory od LabEcoTech są przystosowane do produkcji paszy z rozmaitych surowców.
Jaka jest jakość granulowanej paszy?
Granulat może być tak samo wartościową paszą jak karma sypka, zależy to po prostu od jakości zastosowanego surowca. Ważne jest także to, by wielkość granulatu dostosować do gatunku karmionych zwierząt. Do granulatorów nadają się gotowe mieszanki paszowe, ale można też surowiec przygotować samodzielnie, dodając rozdrobnione ziarno, łuski słonecznika, siano, odpady z produkcji zbóż. Wielu rolników wzbogaca mieszanki dodatkowymi mikroelementami, dzięki czemu zwierzęta są dobrze odżywione, poza tym właśnie dzięki granulatom można podawać niezbędne leki – gdy są one w tradycyjnej formie, zwierzęta często nie chcą ich przyjmować.